nizne tatry 1

Z wizytą na Słowacji

Jesienią dałam się namówić znajomym na odwiedziny w Tatrach Niżnych, czyli łańcuchu górskim znajdującym się w całości na terenie Słowacji, zlokalizowanym na południe od głównego grzbietu Tatr Wysokich. Za bazę wypadową robił nam Liptovski Mikulasz, a raczej jego południowe przedmieścia, znajdujące się tuż przy wylocie Doliny Demianowskiej. Tutaj warto powiedzieć, że ceny noclegów w ciągu roku są bardzo zróżnicowane, i uzależnione od sezonu turystycznego.

W przypadku pensjonatu gdzie nocowaliśmy, w październiku nocleg kosztował zaledwie 9 euro za osobę, podczas gdy w sezonie zimowym ten sam pensjonat oferował noclegi za 16 euro od osoby.

No ale wróćmy do wyjazdu. Jako że odwiedziny trwały 3 dni, 2 były poświęcone na zwiedzanie Niżnych Tatr, a ostatni na krótki wypad w Tatry zachodnie.

Pierwszego dnia weszłam na Ostredok, czyli mały szczyt znajdujący się u podnóży Chopoka oraz odwiedziłam Demianowską Jaskinię Wolności (jedną z największych jaskiń na Słowacji – pełen opis możecie znaleźć tutaj). Widoki z Ostredoka może głowy nie urywały, głównie ze względu na postępującą wycinkę, ale mimo wszystko warto było wejść na ten mały szczyt.

nizne tatry 1
Widok z Ostredoka. Te wycięte to stoki na Chopoku

Drugiego dnia padło na wycieczkę na Krakowską Holę, na którą wspinałałam się niebieskim szlakiem składającym się chyba z miliona agrafek. Trasa którą wymyśliłam okazała się okrutna… nie doceniłam ilości przewyższeń. I ledwo zdązyłam przed zmierzchem, więc nawet na fotografie nie bardzo miałam czas.

Widok na Tatry Zachodnie
Widok z okolic Krakovej Holi – Sedla Machnate
Leave a Comment