oszczędzanie paliwa

Sprawdzone sposoby by spalać mniej paliwa

Jeśli często jeździsz samochodem, prawdopodobnie dostajesz białej gorączki podjeżdżając do dystrybutora paliw. Szczególnie teraz, gdy ropa przebija cenę 8 złotych za litr, a rząd ogłasza że od pierwszego stycznia wzrasta stawka VAT na paliwa. Ale czy na pewno wiesz, jak ważna jest konserwacja samochodu dla ekonomii jazdy?. Konserwacja auta to coś więcej niż tylko wymiana oleju i sprawdzanie ciśnienia w oponach, choć to ostatnie jest kluczowe dla niskiego spalania.

Poprawa zużycia paliwa to coś, co może mieć duży wpływ na to, ile pieniędzy wydajesz na benzynę czy ropę każdego roku. Tak więc, oto kilka sposobów, że można zoptymalizować zużycie paliwa w samochodzie i zaoszczędzić dzięki temu trochę gotówki

Zmień swoje opony, aby poprawić zużycie paliwa

Opony są głównym czynnikiem wpływającym na to, ile paliwa zużywa Twój samochód. Kiedy szukasz nowych opon, zwróć uwagę na poziom efektywności energetycznej. Opony z efektywnością E lub F mogą powodować, że auto spali o litr więcej paliwa na 100 kilometrów! Pamiętaj też, że jazda na oponach zimowych w lecie może podbić ilość spalanego przez Twój samochód paliwa.

O tym, żeby sprawdzać ciśnienie w oponach pisać chyba nie muszę?:)

Przyspieszaj powoli i równomiernie

Kiedy przyspieszasz, uzyskasz najlepsze oszczędności paliwa, gdy będziesz przyspieszać powoli i równomiernie. Powolne przyspieszanie pozwoli Ci również zaoszczędzić na zużyciu silnika. Może być kuszące, aby od razu dodać gazu i przyspieszyć, ale to może zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 10%! Jeśli jeździsz samochodem hybrydowym lub elektrycznym, to zdecydowanie powinieneś unikać szybkiego przyspieszania.

Użyj odpowiedniego biegu

Jeśli jedziesz pod górę, prawdopodobnie chcesz użyć wyższego biegu. Możesz zmienić bieg swojego samochodu, aby zmaksymalizować zużycie paliwa. Możesz to zrobić w trakcie jazdy lub zmienić bieg po zaparkowaniu samochodu. Jeśli masz tempomat, możesz ustawić go tak, aby zmieniał biegi w razie potrzeby. Jest to szczególnie pomocne, jeśli wybierasz się w długą podróż.

Utrzymuj stałą prędkość

Możesz również poprawić zużycie paliwa poprzez utrzymywanie stałej prędkości. Mamy tendencję do przyspieszania podczas jazdy, co powoduje marnowanie gazu. Dlatego dobrze jest ustawić tempomat i utrzymywać tę samą prędkość podczas całej podróży. Jeśli jedziesz autostradą, możesz utrzymać stałą prędkość, jadąc pasem dla samochodów osobowych. Pomoże Ci to utrzymać stałą prędkość podczas podróży.

Jedź mądrze

Kiedy prowadzisz samochód, możesz poprawić zużycie paliwa, wykorzystując okazje do zmniejszenia prędkości. Na przykład, gdy zjeżdżasz z góry, możesz zdjąć nogę z pedału gazu i pozwolić samochodowi na toczenie się. W ten sposób oszczędzisz nieco paliwa, podobnie jak wtedy, gdy będziesz lepiej przewidywać sytuacje na drodze.

To ostatnie jest szczególnie ważne w mieście – jeśli widzisz z daleka, że zielone światło już się długo pali, nie dodawaj gazu przed skrzyżowaniem – prawdopodobnie zdąży się zmienić na czerwone zanim dojedziesz. Kilka takich oszczędności w skali dnia może spowodować, że w ciągu miesiąca oszczędzisz nawet kilkadziesiąt złotych na paliwie

Leave a Comment