groń jana pawła II

Groń Jana Pawła II w Andrychowie

Wejdź na wysokość 890 metrów nad poziomem morza. Groń Jana Pawła II nosi tę nazwę od 2004 roku, wcześniej była to po prostu kolejna Jaworzyna Beskidu Małego. Decyzja o zmianie nazwy została podjęta 9 grudnia 1981 roku przez Komisję Turystyki Górskiej Oddziału PTTK Wadowice.

Nazwę góry zmieniono z powodu częstych wizyt Karola Wojtyły na górze w młodości iw okresie sprawowania biskupstwa. W 1995 r. blisko szczytu wybudowano kościół św. Matki Królowej Bożej Gór, gdzie regularnie odprawiane są msze święte

Schronisko PTTK Leskowiec

Tuż pod szczytem, ​​na polanie Bargłowa, w 1932 roku wybudowano schronisko górskie, które po kilku przebudowach służy do dziś. Jeśli planujecie wyjazd z obiadem w tym miejscu, warto pomyśleć o odwiedzinach w ciągu tygodnia lub w sobotę. Regularna msza odbywa się tutaj o godzinie 12:00 w niedzielę, co przyciąga tłumy i powoduje zatłoczenie schroniska, którego obsługa dosłownie się „nie wyrabia” z obsługą gości,..

Szlaki na Groń Jana Pawła II

W pobliżu sanktuarium w Leskowcu, tuż pod szczytem Gronia, znajdują się ścieżki czarno-żółto-niebiesko-zielone oraz ścieżka edukacyjna oznaczona tabliczką kościelną. W pobliżu przebiega również czerwony szlak – część Małego Szlaku Beskidzkiego – który prowadzi z góry Żar przez rezerwat Madohora, Leskowiec i dalej do Krzeszowa.

Więcej informacji możecie znaleźć tutaj:
https://informatorgorski.pl/gron-jana-pawla-ii/

W pobliżu znajdziemy rezerwat Madohora
Leave a Comment